3 polecane szlaki konne w Beskidach

Data publikacji:
07 Sierpień 2019
Odsłuchaj tekst

Turystyka konna z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a Beskidy znakomicie nadają się do uprawiania turystyki jeździeckiej. Znakuje się tu szlaki konne, zmierzając do stworzenia sieci, która pozwalałaby na wiele sposobów przemierzać beskidzkie góry i pagórki. Powstaje także coraz więcej ośrodków propagujących i oferujących przejażdżki w siodle. Bez trudu da się tu rozpocząć swoją jeździecką przygodę – wycieczki odbywane pod czujnym okiem doświadczonego instruktora okażą się i bezpieczne, i ekscytujące. Ci zaś, co w siodle czują się już pewnie, docenią różnorodność tras i malowniczość terenu. Na koniach można tu spędzić kilka godzin lub zaplanować kilkudniowy rajd, korzystając z długodystansowych szlaków konnych (zob. niżej). Trasy mają różny stopień trudności – od łatwych odcinków w dolinach górskich do stromych ścieżek w oddaleniu od siedzib ludzkich.

Transbeskidzki Szlak Konny.

Najdłuższy w polskich górach szlak turystyki jeździeckiej proponuje ponad 600 km jazdy konnej. Trasa zaczyna się w Brennej w Beskidzie Śląskim i prowadzi do Wołosatego leżącego na krańcu Bieszczad. Na obszarze euroregionu Beskidy szlak wiedzie przez niezwykle malownicze tereny. Prowadzi z Brennej do Żabnicy znajdującej się w Beskidzie Żywieckim, skąd przez Rysiankę, Lipowską i Halę Miziową dociera się do Korbielowa, a dalej przez Jaworzynę i przełęcz Klekociny do Zawoi i przełęczy Krowiarki. Tu szlak opuszcza teren euroregionu. Co kilka kilometrów można sobie zrobić „popas” przy schronisku górskim lub ośrodku agroturystycznym przygotowanym na przyjęcie konia i jeźdźca. Aby przebyć cały szlak, trzeba spędzić w siodle 14 dni, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokonać tylko fragmenty trasy.

Babiogórski Szlak Konny.

Trasy należące do Babiogórskiego Szlaku Konnego prowadzą przez najpiękniejsze miejsca Podbabiogórza. Łącznie szlak ma długość 208 km. Trasy ułożone są w pętle i podzielone na 15 odcinków, co pozwala zaplanować wiele krótszych bądź dłuższych wycieczek. W siodle można przemierzyć m.in. Pasmo Polic lub odwiedzić Koskową Górę w Beskidzie Makowskim. Organizacją wypraw lub rajdów zajmuje się sześć lokalnych ośrodków jeździeckich, które zapewniają również bazę noclegową.


Beskidzki Konny Szlak Tysięczników
Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Cięcinie i prowadzi bocznymi grzbietami Romanki, Magury Cięcińskiej, Skały i Abrahamowa. Trasa ma 22 km, prowadzi przez malownicze tereny, pozwalając na podziwianie widoków na dorzecze Soły oraz wzniesienia Beskidów Żywieckiego, Śląskiego i Małego. Przejechanie szlaku stępem zajmuje ok. 5 godz.

 

Wyświetlenia:  138